CICERON. NIZZOLI (Mario)

Lot 41
Estimation :
200 - 300 EUR
Résultat : 380EUR
CICERON. NIZZOLI (Mario)
Marii Nizolii brixellensis in M.T. Ciceronem observationes... utilissimae, : omnia illius verba, vniuersámque dictionem alphabeti ordine complectentes, totiúsque Latinae linguae vsum methodo tam commoda demonstrantes, vt eae solae omnium grammaticorum, omnium hoc in genera commentariorum vice esse possint. Doctissimorum denuò virorum opera non parua vocum accessione locupletatae: postremáque hac editione innumeris propemodum à mendis summa cura iudicióque repurgatae. Eiusdem Marij Nizolij libellus, in quo vulgariae quaedam verba & parum Latina, ad purssimam Ciceronis consuetudinem emendantur, ab iisdem & accuratius limatus, & locis non paucis locupletatus. His accessit diuersorum Ciceronis exemplarium collatio, qua ceu Thesei filo in singulis locis, qui hîc citantur, inuestigandis, vti commodissimè ac citra negotium licebit. Lyon, Godefroy et Marcel Beringen, 1552 ; in-folio, vélin ancien. 1 f. blanc, titre avec une belle vignette gravée, 6 ff. n. ch., 4 ff. n. ch. du répertoire des oeuvres, 1706 pp. et 6 ff. de table. Nizzoli, natif de Brescia, a réalisé un travail considérable en établissant ce dictionnaire des termes utilisés par Cicéron avec toutes les références de son oeuvre. De la bibliothèque de l'Abbé Jacques Laurent Malouin, chanoine de la ville de Caen ; nombreux ex-libris mss. sur le titre. Petits défauts de reliure.
Mes ordres d'achat